2. Inicjowanie plików oraz danych nowej firmy
kopiuj dane słownikowe z innej firmy
3. Wprowadzanie danych słownikowych
4. Definiowanie dekretów księgowych
Pracę z programem zaczynamy od założenia nowej firmy.
Po założeniu klikamy .
Program poinformuje
Klikamy Tak, jeśli do opcji weszliśmy świadomie i zamierzamy utworzyć bazę danych dla nowej firmy. Po potwierdzeniu chęci utworzenia bazy danych oraz tabel, program utworzy potrzebne pliki.
Następny krok to zdefiniowanie podstawowych parametrów oraz danych firmy. Na ekranie wyświetlony zostanie kreator Inicjowania nowej firmy.
Po wykonaniu wszystkich poleceń, przy ponownym otwieraniu firmy, okno to nie będzie się już pojawiać.
Po kliknięciu Parametry lub naciśnięciu + , na ekranie wyświetlone zostanie okno z Parametrami Systemu. W polach program podpowie standardowe ustawienia. Dane wprowadzamy na dwóch zakładkach.
Kolejny punkt to dane dotyczące firmy. Informacje podawane w tym oknie podzielone zostały na zakładki: Dane, Grafika oraz dodatkowe okno z Jednostkami Firmy
Jeśli program obsługiwany jest przez kilka osób, wtedy każdej z nich należy nadać uprawnienia. Użytkownicy systemu powinni posiadać własny login i hasło oraz przypisane im opcje oraz funkcje programów.
Jeśli nie podamy hasła dla użytkownika, który będzie jedynym zdefiniowanym operatorem, wtedy program przy otwieraniu tej firmy będzie pomijał okienko z pytaniem o hasło użytkownika.
W oknie zaznaczamy, które dane program powinien skopiować do katalogu nowotworzonej firmy.
□ | Należy zwrócić uwagę na komunikat w czerwonej ramce, znajdujący się w przykładzie wyżej. |
□ | Aby wyświetlić listę dostępnych firm należy kliknąć . |
□ | Jeśli firma jest pierwszą firmą, którą zakładamy, opcję tą pomijamy. |
Klikamy Wykonaj, a po zakończeniu pracy programu Zamknij.
Powrócimy do okna Inicjowania firmy, w którym aktywny będzie już klocek .
W opcji SŁOWNIKI
ustalamy:
definiujemy:
Każda firma może posiadać swój plan kont i sposób księgowań, dlatego program nie narzuca konkretnych kodów ani modeli rejestrowania danych. Zamieszczone w opisie opcji przykłady, przedstawiają jedynie propozycje, na których najczęściej opiera się struktura księgowości. Dla rozwijających się firm będą one z pewnością pomocne przy tworzeniu własnych słowników.
|
W dalszej pracy z tą aplikacją z pewnością wielokrotnie będziemy dokonywać zmian w opcjach słownikowych (np.: dopisując konta lub rozszerzając struktury), tym niemniej warto na początku dokładnie przemyśleć szkielet programu.
Następnie, aby ułatwić sobie pracę sporządzamy modele typowych dekretów w opcji FUNKCJE - Definiowanie dekretów księgowych.
Jeśli nasza firma jest jednostką budżetową wprowadzamy również niezbędne dane w opcji BUDŻET.