MENU GŁÓWNE Ň SŁOWNIKI Ň Plan Kont
IKONA
SKRÓT +
Nim przystąpimy do definiowania Planu Kont, należy zdefiniować: Formaty Kont, Grupy Kont Analitycznych oraz Konta Analityczne.
Okno uruchomione po raz pierwszy będzie puste.
Wprowadzanie kont rozpoczynamy naciskając klawisz lub klikając . W oknie edycyjnym podajemy wszystkie szczegóły dotyczące danego konta.
Po wprowadzeniu pierwszej cyfry program wyświetli tyle pól ile zadeklarowano dla tego segmentu w Formatach Kont. Wprowadzamy resztę znaków syntetyki i naciskamy . W kolejnych polach możemy wpisywać cyfry bezpośrednio z klawiatury i zatwierdzać je klawiszem lub skorzystać z dodatkowego okna, które pozwoli na wprowadzenie grup kont analitycznych.
Numer konta należy wprowadzić zgodnie z zadeklarowaną w formatach kont strukturą. Program nie pozwoli wpisać “dłuższego” (mającego więcej znaków) konta, niż przewiduje to wzorzec dla danego zespołu.
Jeżeli pomylimy się podczas wpisywania konta, wystarczy cofnąć kursor strzałką i poprawić. Gdy jednak pomyłkę odkryjemy już po wyjściu z okienka edycyjnego, wtedy należy skasować konto używając do tego ikonki lub klawisza . Przy błędach w nazwie konta, typie, statusie lub opisie nie musimy kasować pozycji, wystarczy ustawić kursor na odpowiednim rekordzie, nacisnąć klawisz lub kliknąć ikonę , a następnie poprawić błędne dane.
Przy wpisywaniu segmentu pomijamy zera. Komputer sam je dołoży.
Ostatnią definiowana przez nas analitykę, można zdefiniować wykorzystując słowniki Grupach Analitycznych.
Np.: dla konta 200 nie wpisujemy, ponieważ taki układ planu kont nie byłby przejrzysty.
200-01-00001 Rozrachunki z Zakładem Energetycznym,
200-01-00002 Rozrachunki z Przedsiębiorstwem MegaLux
...
200-01-15456 Hurtownia Wielobranżowa "1001 drobizagów"
....
200-01-99999 ...................
Podczas wprowadzania konta do planu kont podajemy:
W przedstawionym przykładzie K jest to założona wcześniej Grupa Kont Analitycznych Kontrahenci. W jej słowniku wprowadzamy wszystkie firmy, z którymi chcemy mieć prowadzone rozrachunki.
(W podręcznej liście widzimy pozycje D i U, które zostały utworzone przez system podczas Importu danych.)
Dla jednego konta tylko jedna i tylko ostatnia analityka może być zdefiniowana poprzez Grupę Analityczną. Jeśli chcemy mieć rozbicie przy koncie 200 np.: na Dostawców i Odbiorców należy zdefiniować dwie grupy analityczne (np.: "D" i "O"), by w planie kont móc wpisać:
200 Rozrachunki z kontrahentami
200-1 Rozrachunki z dostawcami
200-1-D Dostawcy
200-2 Rozrachunki z odbiorcami
200-2-O Odbiorcy
Wprowadzenie konta 200 (syntetyki) i 200-1 oraz 200-2 (pierwsze analityki) jest niezbędne do sumowania wszystkich kont w ramach syntetyki oraz poszczególnych analityk. Jeśli definiujemy konta składające się z kilku analityk, pamiętajmy o prawidłowym ich zdefiniowaniu, aby zachować sumowania dla poszczególnych grup.
Typ Konta
Podzielony jest podwójnie.
Pierwszy podział to:
Księgowane
Konta na których księgujemy podczas rejestrowania dokumentów.
Nazwa konta
Konta na których nie można księgować bezpośrednio, ponieważ są to konta zbiorcze, dla których program automatycznie generuje wyniki. Parametr ten umożliwia nadanie nazwy syntetyce posiadającej, co najmniej jedną analitykę.
Drugi podział pozwala na różne traktowanie zarówno zapisów jak i wyników konta.
Bilansowe
Konto bilansowe służy do rejestrowania stanu i zmian składników bilansu. Podczas wykonania bilansu zamknięcia, na nowy rok przenoszone jest jednostronne saldo konta.
Wynikowe
Konto wynikowe przed wykonaniem bilansu zamknięcia, musi być równe zeru.
Rozrachunkowe
Konto rozrachunkowe, to takie, dla którego prowadzone są obustronne salda, i na ich podstawie wyliczane jednostronne per saldo. Podczas wykonania bilansu zamknięcia, na nowy rok przenoszone są wszystkie nierozliczone zapisy wraz z treścią i datą rozrachunkową.
Pozabilansowe
Konto pozabilansowego nie wykazujemy w bilansie. Konto to nie bierze udziału w tworzeniu wyniku finansowego, służy jedynie do rejestrowania zdarzeń, nie mających wpływu na wynik jednostki.
Status konta dotyczy wyłączenia z możliwości księgowania na danym koncie, a także wyświetlania go bądź nie w planie kont. W menu okna znajduje się ustawienie, które pozwala przełączać wyświetlanie tabeli Planu Kont według Statusu: konta Aktywne, Konta Ukryte lub Wszystkie Konta.
Konto ukrywamy, jeśli nie chcemy już na nim księgować, ponieważ na przykład zostało wystornowane i rozwinięte na kolejne analityki. Konta na którym istnieja zapisy program nie pozwala skasować.
Dla każdego konta możemy wybrać inny kolor tła oraz czcionki.
Okno składa się z menu ikon oraz kilku kolumn:
St Status konta -
Synt Typ konta - Konto księgowane - Nazwa konta, dla kont których chcemy uzyskać sumy zbiorcze.
Typ j/w - Numery odpowiadają następującym typom:
Nazwa - Nazwa konta
Segmenty konta - Grupy Analityczne - nazwa grupy analitycznej dołączonej do danego konta. W przedstawionym wyżej przykładzie znajduje się zapis
[ grupa dodana podczas importu kontrahentów ]
Jesli program przenosząc dane z innego programu TGSoft nie odnajdzie odpowiedniej grupy, utworzy ją automatycznie. Wpis ten możemy poprawić w opcji Słowniki - Grupy Analityczne.
Kontrahent - informacja dla programu w którym segmencie znajduje się grupa analityczna.